Hlavní informace

Oficiální odpověď na otázky pro pořad Reportéři ČT k problematice kremace domácích mazlíčků

oficialni-odpoved-na-otazky-pro-porad-reporteri-ct-k-problematice-kremace-domacich-mazlicku

V článku je obsažena přesná citace otázek a odpovědí pro pořad ČT - Reportéři ČT k reportáži týkající se kremace domácích mazlíčků.

Dne 21. února 2014 14:49 David Ledvina, Bentley Czech <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.> napsal(a):

Vážená paní/slečno redaktorko, kolega dr. Říha mi postoupil Vaše dotazy, protože mám s problematikou spalovacích pecí největší zkušenosti. Použil jsem jednotlivé otázky jako první řádek kurzívou a připojil odpovědi. Pokud byste potřebovala více podrobností, jsem Vám kdykoli k dispozici. Odpovědi považujte za vyjadřující stanovisko naší společnosti. Pokud budete citovat, prosím o identické formulace, nebo autorizaci případných změn. 
V rámci objektivity bude tato naše odpověď zveřejněna na našem, poměrně navštěvovaném, firemním webu.
 
- Je Volkan 500 primárně určena ke spalování zvířat v zájmových chovech,
Tato pec je určena přesně k těm vyjmenovaným účelům, které citujete ze stránek výrobce. Jeden z deklarovaných způsobů použití je vyjádřen formulací "suitable for cremation of larger pets" - kremace domácích mazlíčků.
 
- Kde je tato pec v Česku používána a pro jaké účely,
V Česku jsou tyto pece (přes 20 instalací) používány v jiném (intenzivním) režimu na farmách, kde slouží jako důležitá pojistka biosecurity, tj. chrání farmy před zavlečenou nákazou. Rozdíl mezi použitím pro farmy a zájmová zvířata je ve využití kapacity, a v hromadném pálení vs. individuálním. Nicméně i v nejexponovanějším použití MUSÍ zařízení splnit všechny požadované normy a zákony.
 
- Je tato pec nyní používána jako krematorium pro zvířata v zájmových chovech v Čechách, 
V současné době je v různém stádiu rozpracovanosti několik schvalovacích řízení v různých krajích ČR (nikoli tedy pouze Praha). Vzhledem k složitosti přísně regulované problematiky, kdy se vyjadřují všechny příslušné instituce od státních po samosprávní, samotné řízení není krátká záležitost. Věci samotné nepomáhá ani postoj současného monopolního krematoria. 
 
- Je podle Vás tato pec vhodná pro kremační  - individuální spalování  - zvířat v zájmových chovech, 
Pece Volkan 300 a Volkan 500 jsou, jak bylo citováno výše, navržené i pro individuální spalování zvířat v zájmových chovech. K tomuto účelu jich značné množství již po světě, včetně EU, slouží. Schvalovací podmínky jsou totožné nebo přísnější (např. v UK navíc DEFRA). 
 
- Je podle Vás tato pec / v projektu Pietního parku Zličín jsou tři - Volkan 300, 2x Volkan 500/ vhodná do tohoto území, 
Vyjádření k této otázce nám nepřísluší, hlavní slovo budou mít příslušné úřady. V evropskou a českou legislativu máme důvěru, zrovna tak v úřady. To nám dává jako dodavateli naprostou jistotu, že nedojde ke schválení za podmínek, které by neodpovídaly zákonům a předpisům. 

- Nejde podle Vás o naddimenzovanou kapacitu, 
Z technického hlediska upozorňujeme, že velikost vsázky obsažená v názvu té které pece je MAXIMÁLNÍ, směrem dolů není omezena. U kremací mazlíčků se logicky předpokládá pietní individuální přístup, tj. ve srovnání s faremním použitím je zajištěno pouze nepatrné zatížení. Nicméně ze zákona je část schvalování (např. týkající se ovzduší) prováděna na maximální kapacitu zařízení. 
Za svou osobu jako bývalého chovatele vlkodava musím podotknout, že si nedovedu představit umístění psa větší nebo obří rasy do pece velikosti Volkan 300 (půdorys 1,1 x 0,9 m), natož pak bezezbytkový sběr popela z ostatků.
 
- Slouží tyto pece k podobnému účelu, nebo budou sloužit, jinde v republice ve stejném prostředí, tedy v obytné zástavbě, Nebo slouží v zahraničí k podobnému účelu v obytné zástavbě? 
Na první část otázky jsem odpověděl viz výše. Zahraniční umístění krematorií pro mazlíčky odpovídá umístění lidských krematorií; tzn. ve všech možných oblastech včetně obytné zástavby, podle jednotlivých podnikatelských záměrů a příslušné legislativy. Dodatek:
V zastoupení britského výrobce WSE, kterému v ČR provádíme mj. servis, zákazníkům i veřejnosti garantujeme soulad technické části zařízení se současnou legislativou. Podle našich znalostí/informací je problematika pečlivě sledována i centrálními úřady, neboť současná praxe zbavování se ostatků zvířat ze zájmových chovů se jeví jako dlouhodobě neudržitelná z různých důvodů. 
 
Se zdvořilým pozdravem David Ledvina, 
Bentley Czech 
(603277755)
 

---------- Přeposlaná zpráva ----------

Datum: 20.2.2014 17:03
Předmět: Reportéři ČT - otázky
Komu: <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>, <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Kopie: 

Vážený pane magistře,
 
dle Vašeho doporučení jsem šla na stránky výrobce. Viz níže.
 

Volkan500

volkan500

medium-capacity animal carcass incinerator

The VOLKAN 500 series is a medium capacity, powerful incinerator ideal for the disposal of pigs, sheep, poultry and larger pet animal carcasses.

Why choose the VOLKAN 500 series?

The VOLKAN 500 is designed specifically for:

  • Pig carcass incineration
  • Sheep carcass incineration
  • Use by vets, suitable for cremation of larger pets
  • Use by farm shops and abattoirs
 
Dle výše uvedeného, prosím o odpověď na následující otázky:
 
- Je Volkan 500 primárně určena ke spalování zvířat v zájmových chovech,
- Kde je tato pec v Česku používána a pro jaké účely,
- Je tato pec nyní používána jako krematorium pro zvířata v zájmových chovech v Čechách,
- Je podle Vás tato pec vhodná pro kremační  - individuální spalování  - zvířat v zájmových chovech,
- Je podle Vás tato pec / v projektu Pietního parku Zličín jsou tři - Volkan 300, 2x Volkan 500/ vhodná do tohoto území,
- Nejde podle Vás o naddimenzovanou kapacitu,
- Slouží tyto pece k podobnému účelu, nebo budou sloužit, jinde v republice ve stejném prostředí, tedy v obytné zástavbě, Nebo slouží v zahraničí k podobnému účelu v obytné zástavbě?
 
Předem Vám velmi děkuji za ochotu a Váš čas.
 
Přeji hezký den a poprosím o vyjádření, ať už jakékoliv, do pátku večera.
 
 
Katka Hrochová
Reportéři ČT

 

{rsform 1}

Další informace

Seznam článků